Španělský realitní trh v roce 2024

Jaký bude rok 2024 na španělském realitním trhu?

Hlavně na začátku roku se každý, kdo přemýšlí nad koupí nemovitosti ve Španělsku, zamýšlí nad tím, co může očekávat od realitního trhu v následujících měsících. Máte se začít obávat a přemýšlet nad jiným trhem nebo prodejem své nemovitosti, pokud už ve Španělsku nějakou nemovitost vlastníte? Nebo naopak, Španělský trh čeká pozitivní rok a měli byste se těšit z vynikající investice?

Pohled na realitní trh ve Španělsku

Trh s nemovitostmi ve Španělsku je dynamickým a prosperujícím odvětvím, které přitahuje různorodou škálu investorů a kupujících z celého světa.

Hlavně díky své bohaté historii, úchvatné krajině, živé kultuře, nádherným plážím, sportovním možnostem, vynikajícím klimatickým podmínkám a vysoké úrovně zdravotní péče se ukázalo Španělsko jako hlavní destinace pro ty, kteří chtějí investovat do nemovitostí. Ať už hledáte prázdninovou nemovitost u moře, nebo jen zajímavou investiční nemovitost, najdete zde širokou škálu včetně luxusních vil, domů nebo okouzlujících apartmánů, které vyhovují preferencím místních i mezinárodních kupujících.

Španělsko zažilo za poslední roky prudký nárůst jak v cestovním ruchu, tak v oblasti nemovitostí. Podepsaly se za to zejména výhodné hypoteční sazby, rostoucí ekonomika a přitažlivost středomořského životního stylu.

Španělská ekonomika překonává eurozónu s prognózou růstu hrubého domácího produktu na úrovni 2,4 % na rok 2023 v porovnání s pouhými 0,5 % v eurozóně. Hlavními hnacími silami tohoto zdravého růstu jsou odolný trh práce a silné oživení cestovního ruchu. I když se má španělská ekonomika v roce 2024 zpomalit na 1,25 %, stále se očekává, že překoná průměr EU o 0,61 procentního bodu.

Robustní ekonomický růst a nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou po nemovitostech láká investory i přes současné prostředí zvyšujících se úrokových sazeb, které jsou i tak velmi zajímavé ve srovnání s jinými evropskými zeměmi.

 

Jak vidí realitní trh v roce 2024 experti?

Očekávané poklesy cen v roce 2023 nenastaly. Místo toho se kupní cena domů ve Španělsku zvýšila o 7%. Na dynamických trzích, jako jsou Madrid a Barcelona, již byly ceny velmi vysoké, takže nárůsty zde budou mírnější.

Nejvýraznější nárůst byl ve Španělsku zaznamenán v pobřežních oblastech Středozemního moře a na Baleárských ostrovech v důsledku mezinárodní poptávky s vysokou kupní silou. Ve městech jako Alicante, Palma a Malaga vzrostly ceny o 15 %. Očekává se, že na rok 2024 budou ceny na dynamických trzích nadále růst, zatímco v jiných oblastech je možná stabilizace nebo mírný pokles.

Finanční instituce BBVA předpovídá v příštím roce 3% nárůst cen nemovitostí a zvýšení prodeje o 5-7%.

Analytici Bankinter však hovoří o 2% korekci cen španělských nemovitostí v letošním roce.

Jeden z největších realitních portálů Fotocasa věří, že ceny zůstanou stabilní díky solidnímu trhu práce, vysoké poptávce mezi solventními investory a zahraničními kupci v kombinaci s nedostatkem nabídky v atraktivních oblastech. Portál nemovitostí také poukazuje na to, že průměrné ceny jsou stále o 22 % nižší, než byl jejich vrchol v roce 2007.

Idealista jako jeden z nejznámějších a největších realitních portálů ve Španělsku považuje trh s bydlením v Costa del Sol za dostatečně silný a dynamický. Také potvrzuje stále rostoucí zájem o koupi nemovitostí a nepředpokládá ani v letošním roce žádnou změnu.

V poradenské firmě Foro Consultures, která působí na celém pobřeží Costa del Sol, tvrdí, že „novostavby a dobré nemovitosti v atraktivních oblastech mohou v příštím roce snadno zdražit o 3 až 5 procent.“

„Ceny se po dvou fantastických letech stabilizují. Dostaneme se na úroveň, která byla před pandemií, což je docela rozumné,“ říká generální ředitelka společnosti Tinsa, která se specializuje na oceňování nemovitostí v provincii Málaga.

Investiční společnost Aire Partners také nepředpokládá pokles cen nemovitostí v roce 2024 a to zejména na jedné z nejpoptávanějších pobřežních oblastí Španělska, Costa del Sol. protože poptávka ze strany cizinců a národních investorů zůstává stále vysoká.

Celkově se odborníci shodují, že španělský trh s nemovitostmi bude i nadále dlouhodobě přitahovat investory. Rostoucí ekonomika země, kulturní přitažlivost a příznivý životní styl z ní dělají atraktivní destinaci pro kupující i pronajímatele.

 

Pokud i vy patříte mezi investory a kupující, kteří plánují nabýt nemovitost u moře ve Španělsku, neváhejte nás kontaktovat, napsat nám svou představu o nemovitosti a zařadit se mezi naše spokojené klienty, kterým jsme pomohli splnit si svůj sen o bydlení ve Španělsku.

Porovnat výpisy

Porovnat