Financování nemovitosti ve Španělsku

Ať už si chcete splnit svůj sen o nemovitosti u moře ve Španělsku, nebo jde o investici v této jedinečné destinaci za pomoci financování od banky, je zde několik možností.

První možnost dostupná pro všechny je využití bankovního financování v zemi vašeho trvalého bydliště. Nejčastějším způsobem financování koupě nemovitosti je hypoteční úvěr. Jak jistě víte, jeho hlavní podmínkou je ručení nemovitostí registrovanou v zemi poskytovatele financování. Pokud takovou nemovitost vlastníte a jste schopni splnit i ostatní podmínky banky, pak už nic nebrání koupi nemovitosti ve Španělsku.

Druhá možnost je získání financování od banky ve Španělsku. Jako rezident země v rámci EU máte právo požádat o úvěr i v jiné členské zemi. Pokud jde o Španělsko, je zde však jedno „Ale“. Banky ve Španělsku nejsou moc ochotny poskytovat financování žadatelům o financování, kteří neumějí prokázat své příjmy v měně EURO. Pokud jsou tedy vaše příjmy v jiné měně než EURO, existuje i zde řešení, je složitější a něco to stojí, ale ta možnost tady je.

Ale pokud většina vašich příjmů je v měně EURO, banky ve Španělsku vám budou ochotny jako nerezidentovi poskytnout hypoteční financování max. do 50%-60% hodnoty nemovitosti nacházející se na území Španělska, za podmínky, že jste schopni splnit i následující kritéria:

 • Máte čistý úvěrový rejstřík
 • Máte dostačující příjem nebo dluh k příjmu pod 35%
 • Váš finanční požadavek je max. do výše 50 až 60%
 • Žádáte o hypotéku max. na 25 let
 • Nebudete mít v době poslední splátky více než 70 let
 • Jste rezidentem jedné z členských zemí OECD

V případě, že splňujete tato základní kritéria, je třeba, abyste si připravili následující dokumenty, které od vás bude banka požadovat (samozřejmě s překladem do španělštiny):

 • Kopii cestovního pasu všech žadatelů.
 • N.I.E. („Número de identificación fiscal para extranjeros“ – daňové číslo nerezidenta) – pomůžeme vám jej získat na základě Plné moci.
 • Potvrzení o přijetí posledních tří výplat na váš účet.
 • Důkaz o příjmu – pracovní smlouvu.
 • Sumář vašich aktiv a dluhů.
 • Pokud jde o novou nemovitost, je potřebná i „Smlouva k novostavbě“.
 • Soukromá smlouva o prodeji a koupi.
 • Pokud již máte nějakou hypotéku – informace o nemovitosti a hypotéce.
 • Pokud jste důchodce – oficiální potvrzení o vašem příjmu.
 • V případě, že vaše žádost o hypotéku bude úspěšná, banka si účtuje poplatek 1 až 2% z výše poskytnuté půjčky.

Jaký je proces získání hypotéky ve Španělsku?

Poté, co tyto výše uvedené dokumenty předložíte vybrané bance a oddělení rizik této banky vydá formální předběžné schválení, banka vám předloží svou konkrétní nabídku financování.

Jakmile potvrdíte bance tuto nabídku, je třeba otevřít bankovní účet v této bance.

Na základě vámi předložených dokumentů a znaleckého posudku, banka potvrdí schválení hypotéky a předloží vám oficiální nabídku hypotečního financování.

Ve spolupráci s bankou a právním zástupcem ve Španělsku, klient podepíše všechny potřebné smlouvy a získá od banky požadované financování.

Jakou výši financování tedy můžete získat od banky ve Španělsku?

V současnosti španělské banky běžně poskytují nerezidentům úvěry až do 50% – 60% z nižší hodnoty mezi výší investice (kupní cena) a odhadovanou hodnotou nemovitosti (vždy se uvádí nižší hodnota z těchto hodnot).

To znamená, že musíte počítat s vlastními finančními prostředky minimálně ve výši 55% – (váš minimálně 40% podíl na vyplacení kupní ceny + cca 15% náklady spojené s koupí nemovitosti a získání hypotéky)

Pokud budete požadovat méně než 50%, většina bank ukáže větší flexibilitu.

Jaké jsou současné podmínky hypoték ve Španělsku?

Průměrná hypotéka má úrokovou sadzbu 3,24%. Průměrná sazba pro hypotéky s variabilní úrokovou sazbou je 2,95%. Průměrná sazba pro hypotéky s fixní úrokovou sazbou je 3,49% (říjen 2023).

Nejnižší úrová sazba byla v září 2020 a to ve výši 2,44%.
Průměrná doba trvání hypotéky je 24 let

35 % má variabilní úrokové sazby a 65 % má fixní úrokové sazby.

Poznámka: Snížení úrokové sazby můžete dosáhnout například uzavřením pojištění a používání kreditní karty.

Porovnat výpisy

Porovnat